Informacja o szlakach


Niech Boże Dziecię
zrodzone w Betlejem
ogrzeje się ciepłem
naszych serc;
Obdarzy Pokojem i Radością;
Pobłogosławi
wszelkim działaniom;
Doda sił,
byśmy codziennie
świadczyli o Miłości
- istocie Człowieczeństwa.


Na Boże Narodzenie 2012 i Nowy Rok 2013 życzą wszystkim Przyjaciołom Pomorskiego Szlaku Cysterskiego

Alicja Słyszewska
dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie
i współpracownicy

Pelplin, 24 grudnia 2012rW dniach 22-23 września u Cystersów w Gdańsku- Oliwie odbyły się pierwsze Dni Cysterskie.

W kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej 22 września miała miejsce konferencja poświęcona duchowości i architekturze cysterskiej. Cechy duchowości cysterskiej przybliżył zebranym O.dr. Ignacy Rogusz OCist ze Szczyrzyca. "Klasztor pocysterski w Oliwie- przeszłość w teraźniejszości" przedstawiła mgr Alina Szpakiewicz, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego a temat "Wpływ zakonów na rozwój miast w okresie średniowiecza" zaprezentowała Joanna Tlaga, studentka architektury Politechniki Gdańskiej.
Po przerwie kawowej i poczęstunku w klasztorze, w kościele odśpiewane zostały nieszpory i odprawiona Msza św. konwentualna (po łacinie) w intencji zakonu cysterskiego. Wzięliśmy też udział w wieczorze poezji cysterskiej i muzyki dawnej w wykonaniu Capeli Genanensis. Utwory O. Ivo Rowedera (1699-1765) zaprezentował Jerzy Kiszkis a wiersze O.Benedykta Zimy (1940-2010) przeczytała Halina Winiarska-Kiszkis.
Po uroczystościach w kościele goście zaproszeni zostali ponownie do klasztoru na biesiadę pełną smakowitości szczyrzyckich i muzyki góralskiej w wykonaniu zespołu regionalnego "Szczyrzycanie". Niedziela przebiegła pod znakiem Mszy św. w intencjach wspólnoty parafialnej, zmarłych braci i ojców, ofiar tragedii smoleńskiej, w tym Pary Prezydenckiej i parafianina marszałka Macieja Płażyńskiego. Wokół kościoła trwał jarmark a na scenie wystąpił m.in. zespół regionalny "Szczyrzycanie" oraz ks. Zygmunt i przyjaciele- zespół Duval, których udziałem był też koncert muzyki patriotyczno-religijnej. Dni Cysterskie w Oliwie zakończył Apel o godz. 20.00.

W ramach Dni Cysterskich w Oliwie -
w dniach 1 września - 30 listopada 2012r można było zwiedzić
w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej wystawę
"Historyczne klasztory w krajobrazie Polski"
W trzeci weekend września, w dniach 15 – 16 września 2012 r. (sobota, niedziela), na terenie dawnego klasztoru cysterskiego w Pelplinie, odbył się XII Jarmark Cysterski.

Pierwszy dzień Jarmarku rozpoczął w Bibliotece Diecezjalnej im. Bp. Jana Bernarda Szlagi, w której odbyła się promocja monografii prof. dr hab. inż. E. Łużynieckiej "Pelplin-Doberan". Nowością natomiast na tegorocznym Jarmarku Cysterskim były warsztaty dla młodzieży zorganizowane pod tajemniczym hasłem "Dzień w Dawnym opactwie Cysterskim". Podczas warsztatów młodzież mogła spróbować sił w pięciu grupach tematycznych: MUZYKA DAWNA I TANIEC, ETOS RYCERSKI, SKRYPTORIUM, CYSTERSI- ŻYCIE DAWNIEJ I DZIŚ oraz ARCHITEKTURA CYSTERSKA. Każda z grup cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, niemniej jednak największe tłumy młodych ludzi zechciało podszkolić swój warsztat piśmienniczy w Skryptorium, które stacjonowało w kapitularzu katedralnym. Tłumy turystów przez cały weekend miały okazję zakosztować pisania piórem gęsim, po czym każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy certyfikat. Jarmark Cysterski to wiele zabaw i konkursów przygotowanych specjalnie z myślą o jego uczestnikach. Dzieci i młodzież uczestniczyli w biegu cysterskim, turnieju rycerskim dla żaków o miecz Starosty Powiatu Tczewskiego, spektaklu historycznym: W nowicjacie u krzyżaków, turniej plebejskim dla publiczności oraz turnieju rycerskim konnym.Tradycyjnie odbył się również piknik "Cysterskie złoto", w którym gości jarmarku częstowano pyszną szarlotką, powidłami oraz innymi smakowitościami. W ramach Jarmarku ponownie odbył się także dwudniowy spływ rzeką Wierzycą. W tym roku licznie zgromadzeni goście mogli podziwiać w Pelplinie bogatą ofertę wyrobów rzemieślniczych z terenu całej Polski. W tegorocznym Jarmarku Cysterskim swoje szczególne miejsce mieli Kociewiacy. W godzinach popołudniowych w Bazylice Katedralnej Ks. Infułat Stanisław Grunt przewodniczył Mszy Świętej koncelebrowanej w intencji pomyślności Kociewia i Kociewiaków, po której udano się na paradę Kociewiaków, Zespołów Muzyki Dawnej i rycerstwa. O godzinie 18:00 w Katedrze tradycyjnie uczestniczono w VI Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej. W godzinach wieczornych przed gmachem Collegium Marianum odbyło się biesiadne spotkanie kociewiaków z udziałem zespołów JORDAN I AJAGORE, na którym do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewały rytmy kociewskiego reggae. z kolei XIV-wieczny Refektarz Collegium Marianum wypełnił się gośćmi przybyłymi na coroczną Biesiadę, która w tym roku nawiązywała do tematyki szlacheckiej. O godzinie 22:00 goście biesiady oraz uczestnicy biesiadnego spotkania kociewiaków spotkali się na placu przy katedrze, aby wspólnie podziwiać imponujące Fireshow.

Drugi dzień jarmarku rozpoczął się w Krużgankach katedralnych, gdzie odbył się finisaż wystawy fotograficznej "Jan Paweł II Piaseczno - Pelplin - Watykan". O godzinie 10:00 w Bazylice Katedralnej Ks. Infułat Tadeusz Brzeziński przewodniczył Mszy Świętej z udziałem uczestników jarmarku, po której odbył się koncert finałowy VI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. O godzinie 13:30 tradycyjnie ulicami Pelplina przemaszerował średniowieczny korowód, któremu przewodniczyli władze Pelplina oraz główni organizatorzy. Na rondzie przy Urzędzie Miasta i Gminy odegrano hejnał Pelplina i przekazano klucze do miasta Księciu Mestwinowi. Powitano uczestników XII Jarmarku Cysterskiego po czym przemaszerowano na teren Dawnego opactwa Cysterskiego, gdzie odbywały się główne uroczystości. O godzinie 14:15 młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego brała udział w spektaklu historyczno-edukacyjnym "Jako w niebie tak i..." w reżyserii Jacentego Ordowskiego. W godzinach popołudniowych odbyły się turnieje i rozrywki, między innymi rycerski turniej bojowy pieszy "O miecz Burmistrza Pelplina", prezentacja tańców dawnych, konkurs sprawności rycerskiej dla publiczności. Zwieńczeniem tegorocznego Jarmarku Cysterskiego był spektakl historyczno-kostiumowy "Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu".
Ponadto w programie przygotowano mnóstwo dodatkowych atrakcji odbywających się wokół Katedry. W Collegium Marianum młodzież i dzieci uczestniczyli w konkursach wiedzy o cystersach, literackim oraz plastycznym . W ogrodach WSD odbyły się rozgrywki gry cysterskiej petanque. Wspólnie poszukiwano "złotej księgi szarych mnichów". Nad rzeką Wierzycą zorganizowano zabawy ruchowe dla dzieci i młodzieży. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się kompleks gastronomiczny "Jadło i napitki" usytuowany przy hotelu "Nad Wierzycą". Koła gospodyń wiejskich oferowały swojskie wyroby, takie jak ciasta, chleb ze smalcem i ogórki kiszone. W ciągu całego weekendu przewodnicy oprowadzali turystów bezpłatnie po Dawnym Opactwie Cysterskim. Muzeum Diecezjalne poza zwiedzaniem z przewodnikiem oferowało udział w koncertach organowych. Największym zainteresowaniem wszystkich przybyłych do Pelplina gości cieszyły się ogrody biskupie. Jarmark był jedyną okazją w ciągu roku, kiedy udostępniono je zwiedzającym.

W imieniu organizatorów XII Jarmarku Cysterskiego
dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej
wszystkim wykonawcom, opiekunom dzieci i młodzieży,
służbom, wystawcom i lokalnym przedsiębiorcom,
jak również sponsorom oraz gospodarzom
terenu i obiektów kulturowych.

Zajrzyj też na stronę www.jarmarkcysterski.pelplin.pl


Przedstawiciele Pomorskiego Szlaku Cysterskiego brali aktywny udział w VII Forum Szlaku Cysterskiego, które odbyło się w dniach 31.08 – 02.09.2012 r. na terenie powiatu, miasta i gminy Wągrowiec. Spotkanie zostało przygotowane bardzo profesjonalnie przez miejscowych włodarzy, którzy byli niezwykle otwarci i gościnni.

W pierwszym dniu odbyła się konferencja naukowa z udziałem wielu znawców tematu, który dotyczył znaczenia wody i ryb w życiu cystersów. Wysłuchaliśmy trzech interesujących referatów: prof. dr. hab. Andrzeja Wyrwy („Symbol ryby i miejsce ryb w diecie klasztornej”), prof. dr. hab. Ryszarda Gołdyna („Metody rekultywacji i poprawy stanu jakości wód”) oraz dr Beaty Messyasz („Ocena rekultywacji wód na przykładzie jeziora Durowskiego”).
W drugiej części tej konferencji o nazwie „Dobre praktyki” odbyły się prezentacje uczestników promujące własne obiekty i działania. Wielkim zainteresowaniem, cieszyła się prezentacja multimedialna – przygotowana przez Grzegorza Kiliana – ukazująca działalność Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej, a także piękno pelplińskiej katedry. Spowodowała ona, że wielu uczestników forum wyraziło chęć przyjazdu do Pelplina.
Drugiego dnia zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca i zabytki – nie tylko pocysterskie – na pograniczu Pałuk i Wielkopolski, znajdujące się na „Szlaku kościołów drewnianych”. Wielu wrażeń doznaliśmy w trakcie zwiedzania klasztoru pocysterskiego w Owińskach, gdzie mieści się obecnie Ośrodek dla Dzieci Niewidomych oraz jedyne w Polsce Muzeum Tyflologiczne (sprzęt i pomoce dla ludzi niewidomych). Mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu organowego w drewnianym kościółku w Długiej Goślinie. Wieczorem natomiast tak bardzo podobał się nam występ zespołu cytrzystów, że pani prezes Alicja Słyszewska zaprosiła ich na najbliższy Jarmark Cysterski.
Ostatni dzień spędziliśmy na zwiedzaniu z przewodnikiem pocysterskiego Wągrowca. Następnie pojechaliśmy do pierwszego miejsca pobytu wągrowieckich mnichów, do Łekna. Tam uczestniczący w forum ojcowie cystersi ze Szczyrzyca i Wąchocka odprawili uroczystą mszę świętą ze wspaniałą homilią nawiązującą do historii zakonu.
Mamy nadzieję na udział w następnych spotkaniach. W przyszłym roku uczestników VIII Forum Szlaku Cysterskiego ma gościć Bardo Śląskie.
Program VII Forum Szlaku Cysterskiego w Wągrowcu

31 .08.2012
Godz. 13.00 – zakwaterowanie uczestników – Hotel Pietrak i bursa szkolna
Spotkanie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich / Muzeum Regionalne; Urząd Gminy w Wągrowcu/
Godz. 14.00 – obiad – Hotel Pietrak
Godz. 15.00 – 19.00 – uroczyste otwarcie VII Forum Szlaku Cysterskiego – wystąpienia oficjalne gospodarzy i gości
- konferencja tematyczna - panel rybacki
- ok. godz. 17.00 – przerwa na kawę
- konferencja tematyczna – panel cysterski
Godz. 20.00 – uroczysta kolacja w Hotelu z udziałem władz


01.09.2012
Godz. 7.30 – 8.30 – śniadanie
Godz. 9.00 - 18.00 – wyjazd autokarowy – Owińska, Murowana Goślina, Czerwonak - zwiedzanie obiektów – szlak kościołów drewnianych – spotkanie z władzami tych gmin w tym ok. godz. 13. 00 obiad i kawa, dalsze zwiedzanie, - ok. godz. 18.00 powrót do hotelu
Godz. 19.00 – kolacja - gospodarstwo agroturystyczne Jana Binkiewicza; koncert cytrzysty


02.09.2012
Godz. 7.30 – śniadanie
Godz. 8.30 – 10.40 – zwiedzanie Wągrowca z przewodnikiem / Marcin Moeglich / i przejazd do Łekna
Godz. 11.00 – msza św. w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Łeknie, następnie zwiedzanie Kościoła w Tarnowie Pałuckim /Zbyszek Tomczak/
Godz. 14.00 obiad i zakończenie.
» strona główna