Informacja o szlakach


XI Jarmark Cysterski w Pelplinie wpisany w XIX Europejskie Dni Dziedzictwa przeszedł już do historii.

Niezliczone tłumy gości przybyły na Jarmark Cysterski, który odbył się w miniony weekend na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie.
W sobotę ulicami miasta pobiegli uczestnicy kolejnego Biegu Cysterskiego. Młodzież szkolna wzięła udział w turnieju rycerskim O miecz Starosty Tczewskiego oraz w konkursach: plastycznym, historycznym i literackim związanym tematycznie z dziejami, kulturą i tradycjami Zakonu Cystersów. W krużgankach katedralnych minister edukacji Katarzyna Hall wraz z Burmistrzem Andrzejem Stanuchem otworzyła malarską wystawę poplenerową studentów z Bydgoszczy. Józef Ziółkowski, kustosz drugiej wystawy - Droga do Świętości przedstawił kulisy jej powstania i realizacji. Alicja Słyszewska, przewodnicząca Jarmarku Cysterskiego zaprosiła też do odwiedzania wystawy fotograficznej i plastycznej Stowarzyszenia Wesoła Stonoga. W krużganku północnym przez dwa dni działało Skryptorium, czyli warsztaty pięknego pisania piórem, dofinansowywane przez Powiat Tczewski w ramach konkursu „Rozwój kultury w powiecie tczewskim”. Prezentowany tam reprint Biblii Gutenberga zachęcał do odwiedzenia Muzeum Diecezjalnego, gdzie zobaczyć można było oryginał jedynego w Polsce jej egzemplarza.
Na Przystani Sobieskiego pojawili się też harcerze z Gdyni, którzy kajakami przypłynęli na Jarmark w ramach II cysterskiego spływu kajakowego rzeką Wierzycą.
W godzinach popołudniowych na terenie Collegium Marianum miał miejsce piknik Cysterskie Złoto czyli smakowita promocja wytworów z Renety- cysterskiego jabłka oraz rycerskie turnieje bojowe, konne i plebejskie dla uczestników imprezy. Przez miasto przemaszerowały wraz z rycerzami i młodzieżą zespoły muzyki dawnej, które w godzinach wieczornych ubogacały nas muzycznie w bazylice katedralnej podczas V Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej, wspieranego finansowo przez Miasto i Gminę Pelplin w ramach konkursu „Rozwój kultury w Gminie Pelplin”. O godz. 20 .00 goście zagarnięci zostali do refektarza zimowego dawnego opactwa na Biesiadę Zbójnicką, podczas której nie tylko świetnie bawili się z inscenizatorami legendy o zbójcerzach Braci Maternów, ale też odkrywali „na żywo” karty Kroniki Pelplińskiej i poszukiwali zaginionej duszy dawnego opactwa.

Niedziela obfitowała w nie mniej ciekawe elementy.
O godz. 10.00 w bazylice katedralnej odbyła się uroczysta Msza Św. z udziałem uczestników Jarmarku a po niej koncert galowy V PZMD i wręczenie upominków zespołom prezentującym muzykę średniowiecza, renesansu i baroku, które w tym roku przyjechały z Gdyni, Kalisza Pomorskiego, Raszkowa i Drezdenka. Jak zwykle o godz. 13.30 ruszył przez miasto barwny, historyczny korowód. Przed miejskim magistratem Burmistrz oddał klucz do miasta Bractwom rycerskim pod wodzą Jacentego Ordowskiego. Po oficjalnym powitaniu uczestników Jarmarku przez głównych organizatorów i Patrona Honorowego Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza na placu przed Collegium Marianum odbył się spektakl historyczny przedstawiający dzieje dawnego klasztoru cysterskiego w Pelplinie w wykonaniu młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego. Rycerze walczyli O miecz Burmistrza Pelplina. W ogrodach seminaryjnych dzieci poszukiwały zaginionej Księgi Cystersów a sympatycy petanqe rywalizowali o tytuł mistrza tej gry. Na terenie całego opactwa- na krużgankach, w wirydarzu, w ogrodach i przed katedrą królowała muzyka dawna prezentowana przez młodzież V PZMD. W godzinach popołudniowych członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina zaprezentowali w krużgankach spektakl historyczny 735 lat dawnego opactwa pelplińskiego który nagrodzony został gromkimi brawami.
XI Jarmark Cysterski zakończyła inscenizacja pomorskiej legendy o Zbójcy Grzegorzu Maternie i jego kompanach, który grasowali również na Ziemi Pelplińskiej na przełomie XIV i XV wieku w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Apis z Gniewu oraz zaprzyjaźnionych Bractw z Gniezna i północnej Polski pod przewodnictwem i w reżyserii Jacentego Ordowskiego. Oprócz bogatego programu historycznego goście Jarmarku korzystali z pomysłowo przygotowanych stoisk ze staropolskim jadłem i napitkami. Chętnie nabywali również pamiątki i wytwory lokalnych rzemieślników, artystów i wystawców.

Zajrzyj też na stronę www.jarmarkcysterski.pelplin.pl


VI FORUM SZLAKU CYSTERSKIEGO w POLSCE - JEMIELNICA 2-4 IX 2011

W dniach 2 – 4 września 2011r. w Pocysterskim Zespole Kulturowym w Jemielnicy, pod Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce, które zainaugurowało równocześnie tegoroczne Dni Dziedzictwa Kulturowego w województwie opolskim. Wzorem lat ubiegłych, spotkali się gospodarze obecnych i dawnych obiektów stanowiących cysterskie dziedzictwo w Polsce, usytuowanych na jednej z głównych dróg kulturowych Europy. Do Jemielnicy przybyli też przedstawiciele środowisk naukowych, zajmujących się problematyką cysterską, przedstawiciele Europejskiej Karty Opactw i Miejsc Cysterskich oraz innych stowarzyszeń i organizacji zainteresowanych kulturą, tradycją i znaczeniem obecności szarych mnichów w historii Kościoła i Europy, jak również przedstawiciele różnych szczebli samorządów polskich ośrodków cysterskich i pocysterskich. To międzynarodowe wydarzenie stało się doskonałą okazją do zaprezentowania całego bogactwa dziedzictwa kulturowego cystersów na Śląsku w kontekście walorów kulturowych regionu.

VI Forum rozpoczęła konferencja naukowa „Forum scientiae cisterciense”, w czasie której naukowcy z Czech, Francji, Niemiec i Polski omówili problematykę działalności gospodarczej cystersów, ich życie codzienne, sposoby odżywiania się czy zakładania ogrodów. Po konferencji uczestnicy Forum zwiedzili zabytkowy obiekt jemielnicki i wzięli udział w uroczystej Mszy św. , którą koncelebrowali: Ojciec dr Piotr Chojnacki - Opat Prezes Polskiej Kongregacji Cystersów , Biskup Opolski prof. dr hab. Andrzej Czaja oraz Biskup Ordynariusz Gliwicki Jan Wieczorek.

W kolejnym dniu goście Forum zwiedzili pocysterski obiekt zabytkowy w Rudach i wzięli udział w nabożeństwie przed obrazem Matki Boskiej Pokornej w kościele parafialnym w Rudach. Po tym odbył się panel dyskusyjny, podczas którego gospodarze ze Śląska zaprezentowali swoje działania w zakresie ochrony i promocji regionalnego dziedzictwa kulturowego a Łukasz Gaweł z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił podstawy zarządzania szlakiem kulturowym. Wieczorem wszyscy wysłuchali koncertu zespołu kameralnego Filharmonii Opolskiej w jemielnickiej świątyni. W niedzielne przedpołudnie odbyło się połączone spotkanie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce oraz Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, podczas którego omówiono wspólne przedsięwzięcia na najbliższe miesiące. Potem uczestnicy Forum wzięli udział w Maszy św. w kościele w Jemielnicy, po której rozpoczął się miejscowy pierwszy Jarmark Cysterski.

Zapraszamy na XI Jarmark Cysterski w Pelplinie, który już po raz kolejny wpisuje się w Europejskie Dni Dziedzictwa. Tu poznasz historię, kulturę i tradycje wieków dawnych na przykładzie dziejów dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie.
Na terenie należącym dziś już nie do cystersów a do Diecezji Pelplińskiej, zobaczysz spektakl oparty na wydarzeniach zapisanych w Kronice Pelplińskiej, przedstawiany przez szkoły ponadgimnazjalne powiatu tczewskiego. W murach świątyni nie tylko ucieszysz wzrok pięknem gotyckich sklepień i barokowego wyposażenia, ale nasycisz się dźwiękami muzyki dawnej prezentowanej w ramach V Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. W krużgankach dawnego opactwa będziesz mógł wziąć udział w warsztatach skryptorium cysterskiego (czyli pięknego pisania ręcznego dawnymi stylami) i zobaczyć poprzez wystawę, jak postrzegają Pelplin młodzi artyści – studenci z Bydgoszczy. Na dzieci czeka po raz kolejny poszukiwanie zaginionych kart z Księgi Cysterskiej a dorośli wezmą udział w zabawach plebejskich oraz turnieju rycerskim. Na smakoszy czekają nie lada atrakcje „jabłeczne” podczas pikniku Cysterskie Złoto ( „małe co nieco” z jabłek oraz rodzinne konkursy). W nocy będziemy bawić się „Po Zbóju” podczas biesiady zbójnickiej w dawnym refektarzu cysterskim, a na zakończenie jarmarku poznamy legendę o pomorskich Zbójcach Maternach w inscenizacji grupy pod przewodnictwem Jacentego Ordowskiego. Ale to nie wszystko... bo jeszcze staropolskie jadło i napitki...i zabawy dla najmłodszych...i... wiele innych atrakcji...

Zajrzyj zatem na stronę www.jarmarkcysterski.pelplin.pl a dowiesz się, jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie 17-18 września w Pelplinie!!!

Już po raz jedenasty spotkamy się na Jarmarku Cysterskim w Pelplinie. Zawsze warto tu przyjechać, żeby podziwiać dziedzictwo cysterskie – gotycki kościół i dawne klasztor oraz inne zabudowania pomocnicze. Dziś gospodarzem tych obiektów jest Diecezja Pelplińska. Można się przekonać na co dzień, jak wielka jest dbałość o zachowanie piękna dziedzictwa materialnego- architektury i wyposażenia wnętrz. Jednak to, co jest szczególne w Pelplinie- to utrwalanie dawnej kultury i tradycji w formie zabawy i edukacji. W ten sposób rozwijamy współczesną kulturę Ziemi Pelplińskiej, Kociewia, Pomorza...ten „zaklęty krąg” Małej Ojczyzny – Pelplina, o którym pisał ksiądz, poeta i historyk sztuki J.St. Pasierb:


Tu będę chyba mieszkał do śmierci. Że takie małe
miasteczko? Po tylu podróżach wiadomo już mniej więcej, że
świat może być jedną rzeką, jednym kościołem, jedną ulicą,
drzewem za oknem, odrobiną książek, płyt i –last but not least –
kilku dobrymi ludźmi. Można jeździć po całym świecie, ale
gdzieś trzeba mieszkać. „Istotnie, to najważniejsze – ten mały
zaklęty krąg, który nas strzeże od chaosu”.

Ks. J. Stanisław Pasierb
» strona główna